عطر بلک افغان

بررسی عطر بلک افغان ( افگانو )، معجون تاریک عطار دیوانه !

در این مطلب از پرفیوم دایرکت قصد داریم یک تحلیل و بررسی کامل از عطر پرسر و صدای بلک افغان داشته باشیم تا طرفداران این عطر بتوانند جزئیات جالبی را در خصوص این محصول موفق به دست آورند.

برند ناسوماتو که به معنای عطار دیوانه است برندی هلندی است که توسط عطرساز بسیار خلاقی به نام الساندرو گوالتیری در سال 2007 تاسیس گردیده است.

اساس این برند بر پایه ی عطر های خاص با روایح بسیار اگزوتیک و متفاوت است که با تمامی محصولات موجود در بازار متفاوت است. کسی اسمی از این برند نشنیده بود تا زمانی که عطر بلک افگانو تولید شد. عطری که به دلیل رایحه ی بسیار جذاب و متفاوتی که داشت در کنار حواشی فراوان آن مشهور گشت و به یکی از دوست داشتنی ترین عطر های نیش در میان دوستداران دنیای روایح تبدیل گشت.

شیشه ی عطر کوچک با درب چوبین بسیار بزرگ آن و مایع بسیار تیره و طراحی تاریک این عطر حس مرموز و جادویی جذابی به این عطر هدیه کرده است که هارمونی بسیار زیبایی با رایحه ی عطر دارد.این عطر رایحه ای برگرفته از سفر های گوالتیری به خاورمیانه و مجذوب شدن این شخص به فرهنگ افغانستان و کشت گیاه ماریجوانا و حشیش آن منطقه دارد که همین موضوع از عوامل حاشیه ساز این عطر شده است.

مقاله پیشنهادی دیگر:

تشخیص اصل و فیک عطر بلو شنل

تاریخچه ی عطر بلک افغان:

بلک افغان-min

دراواسط دهه ی ۱۹۲۰ یک گیاه شناس مشهور روسی به نام نیکولای واویلوف برای بررسی و کشف گیاهان بومی منطقه ی افغانستان به آنجا سفر کرد.

در هنگام بررسی های خود متوجه بوته های گیاه حشیش یا همان ماریجوانا در میان مزارع و زمین های کشت افغانستان شد (در آن زمان پرورش این گونه گیاهان در این مناطق مرسوم نبوده است).

واویلوف در بررسی خود گفت که یک ارتباط مورفولوژیکی بین گیاهان کاشته شده و وحشی در نژاد های حشیش دیده می شود به این معنا که این ارتباط در ارتفاع بوته ها و همچنین شکل و اندازه ی دانه ها قابل مشاهده است.

در ۱۹۲۴ در هنگام مسافرت در کنار رودخانه ی کونار بین منطقه ی جلال آباد در منطقه ی نانگراهر و چقاسرای ( نام قدیمی اسدآباد) واویلوف یک گونه ی عجیب غریبی از حشیش را کشف کرد که دارای رنگ روشن و دانه های کوچک ، غشایی که کمی جدا بود و پریکارپ های شفاف بود.

این نژاد امروزه به نام کانابیس ایندیکا افغانیکا شناخته می شود. واویلوف در نوشته ی خود اشاره کرد کمربند هایی از حشیش سیاه در میان مزارع ذرت و غلات دیگر و در کناره ی رودخانه ی کونار همراه با هم رشد می کنند.

انتشار این مقاله عامل این شد که اول افغانی ها به فکر کشت این بوته ها بیفتند و در درجه دوم بیان اصطلاح کمربند سیاه باعث شد که این نژاد در جهان به نام افغان بلک شناخته شود.

رایحه ی عطر بلک افغان ( بلک افگانو ) :

این عطرکاملا فضای تاریکی دارد. گوالتیری لیست نت های عطر را در اختیار ما قرار نداده اما می توان یک سری از روایح را در این میان با موشکافی یافت.

شروع رایحه ی عطر فضایی سبز و گیاهی تا حدی آروماتیک با رایحه ی یک قهوه ی غلیظ و عود دارد. عودی با حسی مرهم گونه ولی بدون زوایای حیوانی که به نظر می رسد این حس دارویی برای هم نشینی با چوب صندل است.

در میان این عطر فضای رایحه ی سبزی احساس می شود که همان رایحه ی حشیش است و می توان تنباکو را نیز به وضوح در عطر حس کرد. کمی که به سمت قلب عطر می رویم پچولی و صمغ لابدانوم را می توان تشخیص داد. صمغ لابدانومی که کمی حس حیوانی و مقداری مشکی و یک حس تاریک و نیمه چرمی در آن دیده می شود. نت ها بر روی یک بستر کهربایی که مانند فرشی پهن شده است، قرار گرفته اند. در این آکورد کهربایی مقداری حس وانیلی نیز دیده می شود. مقداری که دقت کنید رایحه ای دودی و بخوری خاصی نیز در این عطرحس می کنید. یک مقدار نیز حس تلخ و چوبینی در عطر حس می شود که احتمالا از علف خس خس است. این فضای بخوری و رزینی و این سبک فرمولاسیون مهر و موم شده امضای عطار این خانه ی عطرسازی است.

در کل کانسپت این عطر بر اساس برداشت بنده از کار عطار مراحل مختلف پروسه ی گیاه ماریجوانای افغانی است. از فضای محیط کشت و رایحه ی تازه ی آن تا خشک شده و فراوری شده و در نهایت دود این مخدر است که به زیبایی اجرا گردیده است.

آیا در عطر بلک افغان مواد مخدر است؟؟

عطر بلک افغان-min

همانطور که گفتیم گوالتیری اعتقادی به هرم بویایی ندارد و محتویات عطر های گوالتیری مانند صندوقچه ی اسرار همیشه نا معلوم است. همین موضوع و همچنین جو سازی و خرافه سازی های افراد بازار در سراسر جهان و همچنین در ایران عامل حاشیه های فراوان این عطر شد.

بعضی ها می گفتند که مصرف زیاد آن اثراتی مانند حشیش دارد یا به گونه ای ساخته شده که رایحه اش چنین تاثیری بگذارد! برخی هم عقیده داشتند این ماده ی مخدر یا اصطلاحا محرک در آن وجود دارد ! عده ای می گفتند که گوالتیری به طور قاچاقی مقداری از آن را برده و در لابراتور خود روی آن آزمایش کرده تا از آن استفاده کند! از طرفی افرادی که سبک زندگی هیپی گونه و یا مصرف حشیش و ماریجوانا داشتند انتقاد می کردند که رایحه ی آن اینگونه نیست.

به هر حال چیزی که واضح است استاندارد های بسیار سخت گیرانه ی تولید عطر هرگز اجازه ی وجود ماده ی مخدر در یک عطر را  نمی دهند.این شایعات از دید بیزنس کمک بسیار زیادی به فروش این عطر کرد و هنوز این عطر پر طرفدار ترین و پر فروش ترین محصول این خانه ی عطرسازی می باشد. از طرفی رایحه ی خاص و بسیار جذاب آن برای عطربازان عامل دوم موفقیت آن است.

ویژگی های عطر بلک افغان ( بلک افگانو ) :

بلک افگانو عطری بسیار خاص و متفاوت است. ذات تاریک و آوانگارد این عطر استایلی متناسب با رایحه ی آن را نیز می طلبد. از طرفی رایحه ی تلخ و بسیار گرم این عطر آن را برای سرد ترین روز های سال قابل استفاده می کند.

از جمله دلایل معروفیت این عطر رایحه ی بسیار متراکم و قدرتمند آن است. پخش رایحه ی بسیار قدرتمند و ماندگاری بسیار طولانی مدت آن هر شخصی را در این زمینه راضی خواهد کرد.

در نهایت شما با عطری بسیار ارزشمند رو به رو هستید که صفر و یکی است. یا از آن خوشتان نمی آید و یا ممکن است مانند بسیاری عاشق آن شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *